PROVES CANGUR 2022

XXVII Cangur de la SCM 2022 

El curs 2021-22 han participat a les Proves Cangur 85 alumnes d’ESO i Batxillerat del centre que han obtingut uns resultats  excel·lents.


Premis
La Mar Domínguez Galceran ha quedat tercera a 2n de Batxillerat, dels 2711 participants a Catalunya en aquest nivell.
En Guillem Vizcarro Sánchez del Valle ha estat 11è dels 20021 participants a 2n d’ESO a Catalunya.
Han estat premiats per la Societat Catalana de Matemàtiques a l’acte de repartiment de premis que va tenir lloc el 23 de maig al Palau de Congressos de Barcelona.
Fotografies de l’acte de lliurament de premis

 
Mencions Honorífiques

A més dels anteriors,  n’hi ha hagut altres 7 alumnes amb puntuacions dins de l’1%  de les millors i que, per tant, han obtingut  Menció Honorífica atorgada per la SCM.

A 1r ESO (21558 participants) han obtingut  MH: Ronel Daniel de la Cruz Gonzáles (122è) i  Biel Domingo Prats (194è)

A 2n ESO (20021 participants) ha obtingut MH: Abril Catalán Ribolleda (28a)

A 3r ESO (17073 participants) ha obtingut MH Alejandro Hermoso Arias (58è)

A 4t ESO (12160 participants) ) han obtingut MH: Lucas Sánchez Díaz (33è) i Adrià Vila Plana (122è)

A 2n de Batxillerat (2711 participants) ha obtingut MH Jan Bassols Armengol (23è)

Alumnat amb puntuacions dins del 6 % de les millors del seu nivell (publicat al web del Cangur)

1r ESO: 21558 participants a Catalunya

NomPuntsPosicióPosició (%)
Ronel Daniel de la Cruz Gonzáles120.01220.57 MH
Biel Domingo Prats115.01940.90 MH
Michael-robin Lock Serre100.56493.01
Jana Alonso Marín96.258754.06
Matilda Collado Tormo94.759914.59

2n ESO: 20021 participants a Catalunya

NomPuntsPosicióPosició (%)
Guillem Vizcarro Sánchez del Valle128.75110.05  Premiat
Abril Catalán Ribolleda121.0280.14  MH
Sergi Puigdollers Fuillerat94.52401.20
Ona Yagüe Pérez88.53851.92
Joan Méndez Santamaria87.04382.19
Emma Gasch Berga84.255342.67
Pol Ferrer Gisbert83.255692.84
Pol Ruiz Camps83.255692.84
Aina Tamboleo Zamora80.07263.63
Berta Vila Plana74.011185.82


3r ESO
: 17073 participants a Catalunya

NomPuntsPosicióPosició (%)
Alejandro Hermoso Arias105.25580.34  MH
Gisele Jaccottet Lopes Pires74.58354,89
Reyna Gracia Masa Mendoza73.59285.44

4t ESO: 12160 participants a Catalunya

NomPuntsPosicióPosició (%)
Lucas Sánchez Díaz113.5330.27  MH
Adrià Vila Plana100.251221.0    MH
Pau Solans Espuña90.752812.31
Ainoa García Romero87.53783.11
Marçal Carol Carré82.755514.53
Marcel Lemus Call80.756635.45

2n Batxillerat: 2711 participants a Catalunya

NomPuntsPosicióPosició (%)
Mar Domínguez Galceran128.7530.11  Premiada
Jan Bassols Armengol102.25230.85  MH
Martí Canals Codina89.25782.87
Ariana Yang Conde Hesse85.01204.41



.

PARTICIPACIÓ A L’ACTIVITAT PROBLEMES A L’ESPRINT 2021-22

Problemes a l’esprint per a equips de 1r i 2n d’ESO 23-2-2022
La participació ha estat la més nombrosa en una convocatòria d’aquesta activitat. Han participat 193 equips, amb un total de 4354 alumnes. 124 equips van tenir encert total.
L’equip de l’Ernest Lluch ha resolt tots els problemes en una hora, dins de la quarta part dels millors temps.

Problemes a l’esprint per a equips de 3r i 4t d’ESO 15-12-2021
La primera convocatòria dels Problemes a l’esprint del curs 2021-2022,  tot i el fet que encara hi havia circumstàncies especials degudes a la COVID, va ser la convocatòria d’aquesta activitat que va tenir el récord històric de participació. Van participar 175 equips amb un total de 3331 participants.
Només 39 equips, el de l’Ernest Lluch entre ells, van tenir encert total. L’equip del centre va resoldre els 10 problemes en menys d’una hora i mitja, què es un bon temps atesa la dificultat de la prova. També van resoldre els reptes de propina.

Problemes a l’esprint per a equips de batxillerat 2-2-2022

Dels  68 equips participants, només 29, el de l’Ernest Lluch entre ells, van tenir encert total.
Pel que fa al temps de concurs, van destacar, com passa a cada convocatòria de batxillerat, els equips dels dos centres que apleguen alumnes de Batxillerat Internacional provinents de centres de tot Catalunya que gaudeixen de les beques Cellex.
El campió va ser l’equip de l’Institut Vicens Vives de Girona, que va trigar 23 minuts a resoldre tots els problemes, seguit pels dos equips d’Aula Escola Europea, al voltant de tres quarts d’hora.
També van destacar els equips de l’Institut de Santa Coloma de Farners i de l’Institut Gili i Gaya, de Lleida, amb un temps al voltant d’una hora, i  de l’Institut Dertosa, de Tortosa, l’Institut de Sant Just Desvern, i l’Institut Ernest Lluch i CIC Batxillerats, de Barcelona, amb un temps inferior a una hora i mitja.

INICI DEL CURS 2021-22

ESTALMAT

L’alumne  del nostre centre Guillem Vizcarro Sánchez del Valle ha estat seleccionat per a la promoció 2021-2023 del projecte Estalmat. Només 25 dels alumnes presentats a les proves de selecció han estat triats per formar part d’aquesta promoció, que correspon a estudiants de Catalunya nascuts els anys 2008 o 2009.
Les activitats d’aquest curs es van iniciar amb una estada  a la casa de colònies El Puig de Balenyà durant el cap de semana del 16 i 17 d’octubre.
En els darrers cinc anys, un total de sis alumnes de l’Institut Ernest Lluch han estat seleccionats per a cursar aquest programa.

CANGUR 2021

XXVI Cangur SCM 2021      

Enguany 71 alumnes del centre han participat a les Proves Cangur i 19  d’ells han obtingut puntuacions dins del 6 % de les millors.

Premis
En Guillem Vizcarro Sánchez del Valle ha estat 10è dels 19334 participants de 1r d’ESO a Catalunya i en Daniel Hurtado Labandeira ha estat 14è dels 10609 participants de 4t d’ESO a Catalunya.
Tots dos han estat premiats per la Societat Catalana de Matemàtiques a l’acte de repartiment de premis que va tenir lloc el 16 de juny al Palau de Congressos de Barcelona.

Mencions Honorífiques

Altres 5 alumnes també tenen puntuacions dins de l’1%  de les millors i obtenen Menció Honorífica atorgada per la SCM.
A 1r ESO
(19334 participants) ) obtenen MH: Sergi Puigdollers Fuillerat (60è) i  Abril Catalán Ribolleda (167è)
A 2n ESO
(17458 participants) obté MH: Alejandro Hermoso Arias (123è), 
A 3r ESO (15825 participants) obté MH Ainoa García Romero (141è)
A 1r de Batxillerat (3772 participants) obté MH Martí Canals Codina (35è)

alumnes dins del 6 % de les millors puntuacions del seu nivell

1r ESO (1
9334 participants)

NomPuntsPosició%
Guillem Vizcarro Sánchez del Valle127.510Premiat
Sergi Puigdollers Fuillerat116.25600.31MH
Abril Catalán Ribolleda107.51670.86 MH
Bruno Carrillo Muñoz104.752481.28
Aina Tamboleo Zamora102.253341.73
Emma Gasch Berga97.55042.60
Arnau Benabarre Feliu93.757143.69
Pol Ferrer Gisbert93.07814.04
Joan Méndez Santamaria89.510705.53

2n ESO (17458 participants)

NomPuntsPosició%
Alejandro Hermoso Arias101.51230.70 MH


3r ESO (16684 participants)

NomPuntsPosició%
 Ainoa García Romero95.501410.89 MH
Marcel Lemus Call92.751841.16
Adrià Vila Plana91.752111.33
Pau Solans Espuña873612.28

4t ESO  (9654 participants)

NomPuntsPosició%
Daniel Hurtado Labandeira115.014Premiat
Amal Dokkar el Hamoudi96.751161.20
Set Catalán Ribolleda90.752102.18
Shengyu Lu89.02582.67
Marc Feixat Cardero88.02943.05

1r Batxillerat (3772 participants)

NomPuntsPosició%
Martí Canals Codina93.25350.93
Ariana Yang Conde Hesse87701.86

Premis VídeoMAT 2021

Felicitem les alumnes Nur Arrebola, Paula Chacón i Noa Espina, atès que el vídeo ‘Quan trigaria en assabentar-se d’un secret tota barcelona?‘ ha estat ha estat guardonat en la categoria de la votació del públic del vídeoMAT2021.

Divendres 14 de maig, a les 17:00 h, es celebra l’acte de lliurament de premis en format virtual. Si voleu, podeu seguir l’entrega de premis a l’adreça https://ja.cat/videomat2021

Fem Matemàtiques 2021

Al mes de febrer, els alumnes de primer d’ESO, 

Bruno Carrillo, Ariadna Coll, Pol Ferrer, Emma Gasch, Andreu Gibert, Marc Karpuszak, Maria Martínez, Joan Méndez, Adrià Miró……  

es van presentar al concurs matemàtic FEM MATEMÀTIQUES. Van resoldre una sèrie de problemes en grups i els van resoldre bé, però només deixen classificar-se quatre d’ells, així que, van passar a la següent fase, el Joan, l’Emma, el Pol i l’Andreu. 

Aquesta segona fase era més individual i el Pol Ferrer l’ha passada classificant-se per la tercera i última fase. 

ENHORABONA A TOTS I TOTES LES PARTICIPANTS, SÓN UNS CRACS!!!!!!!

VídeoMAT 2021

El vídeoMAT és un projecte en el qual els i les alumnes creen vídeos on es responen preguntes que posen de manifest aplicacions de les matemàtiques o la seva presència en l’entorn.

Les alumnes del 3r D Nur Arrebola, Paula Chacón i Noa Espina, han presentat un vídeo magnífic al concurs.

Esperem el teu like al YouTube, i si t’agrada, i si t’agrada, el pots compartir amb els teus contactes per què ens votin.

Aquí teniu l’enllaç a la pàgina del VídeoMAT, per si voleu fer una ullada a la resta de treballs.

https://www.videomat.cat/

CURS 2020-21

L’alumne  del nostre centre Alejandro Hermoso Arias ha estat seleccionat per a la promoció 2020-2022 del projecte Estalmat. Només 25 dels alumnes presentats a les proves de selecció han estat triats per formar part d’aquesta promoció, que correspon a estudiants de Catalunya nascuts els anys 2007 o 2008.

Curs 2019-20

PARTICIPACIÓ A L’ACTIVITAT FEM MATEMÀTIQUES 2019-20

Només es va poder realitzar la primera fase de l’activitat , en la qual l’equip de 2n ESO format pels alumnes Marçal Carol Carré, Marcel Gordó García, Pau Solans Espuña i Unai Soler Arretxe es va classificar per a la 2a fase.

PARTICIPACIÓ A L’ACTIVITAT PROBLEMES A L’ESPRINT 2019-20

Problemes a l’esprint per a equips de 3r i 4t d’ESO

  • L’equip del centre va ser primer amb una diferencia de 8 minuts respecte del segon. També va encertar els tres reptes de propina.
  • S’ha assolit el màxim fins ara en la inscripció de centres de 3r i 4t d’ESO, un total de 123, (augment del 10,9% respecte el màxim anterior), amb un total de 142 equips, 108 dels quals han tingut encert ple en els problemes del concurs.
El podi:
– Institut Ernest Lluch (Barcelona) amb un temps de  concurs de  mitja hora exacta, 1800 segons
– Saint George’s School (Fornells de la Selva) i Institut Samuel Gili i Gaya (Lleida) amb un temps arrodonit de 38 minuts
En menys de tres quarts d’hora:
Institut Montserrat (Barcelona)
Institut Domènec Perramon (Arenys de Munt)
Institut Manuel de Pedrolo (Tàrrega)
Institut la Mitjana (Lleida)
Institut Josep Brugulat (Banyoles)
IES Bellaguarda (Altea)
IES Penyagolosa (Castelló de la Plana)
Institut Vila de Gràcia (Barcelona)

Problemes a l’esprint per a equips de batxillerat

  • S’ha assolit el màxim fins ara en la inscripció per a l’esprint de batxillerat, amb un total de 62 centres que han organitzat 67 equips, 42 dels quals han tingut encert ple en els problemes del concurs. L’equip del centre ha estat el 9è més ràpid d’aquests 42, amb un temps de concurs de 53 minuts.
  • Els equips més ràpids a l’hora d’obtenir  l’encert total en els problemes del concurs han estat els dos centres que apleguen alumnes de tot Catalunya, que gaudeixen de les beques Cims+Cellex.
El podi
– Aula Escola Europea, de Barcelona, amb un temps de concurs de  menys de mitja hora
– Institut Jaume Vicens Vives, de Girona, amb un temps de concurs de poc més de mitja hora.  
– Institut l’Alzina, de Barcelona, amb encert total sense cap errada en menys de 40 minuts.
En menys de tres quarts d’hora de temps de concurs tenim els centres
– Institut Samuel Gili i Gaya de Lleida que, com els tres anteriors va enviar també la resposta correcta als tres reptes de propina.
– Institut Bellaguarda, d’Altea
En menys d’una hora uns altres 9 equips
– Institut la Mitjana, de Lleida
– Oak House School, de Barcelona Institut de Guissona
Institut Ernest Lluch, de  Barcelona
– Institut Arquitecte Manuel Raspall, de Cardedeu
– Institut Joan Mercader, d’Igualada
– Institut Narcís Oller, de Valls Institut de Santa Coloma de Farners
– La Salle Bonanova, de Barcelona

Problemes a l’esprint per a equips de 1r i 2n d’ESO

  • Ha estat l’edició amb més centres participants, que van organitzar 166 equips, dels quals 117 van tenir encert ple. A falta d’una crònica definitiva de l’activitat, es dedueix, del marcador que ens ha estat enviat, que l’equip del centre ha estat el 9è més ràpid dels 117 equips que van tenir encert ple, amb un temps de concurs de 41 minuts.
  • Els centres més ràpids, amb un temps de concurs de mitja hora, van ser l’Institut La Mitjana, de Lleida i un dels equips d’Aula Escola Europea.